IZMIR

Bilgi Kaynağı : Sağlık

 

 
ÜLKEMİZDE GİDEREK ARTAN TRAFİK KAZASI, SEL, DEPREM GİBİ DOĞAL AFETLERDE VATANDAŞLARIMIZ
YARALANMAKTA, SAKAT KALMAKTA VE HAYATLARINI KAYBETMEKTEDİR.

BU GİBİ DURUMLARDA YAPILACAK BİLİNÇLİ BİR İLKYARDIMLA SAKATLIK VE ÖLÜMLERDE AZALMA SAĞLANIR. ÜLKEMİZDE YAŞANAN KAZA ORANI SIKLIKLARINI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURDUĞUMUZDA BİLİNÇLİ VE KURALLARI İYİ ÖNEMSEMİŞ KİŞİ SAYISININ YETERSİZ KALDIĞINI GÖRÜYORUZ.

HER YIL EYLÜL AYININ 2. CUMARTESİ GÜNÜ TÜN DÜNYADA ‘İLK YARDIM GÜNÜ’ OLARAK KABUL EDİLİR. İLKYARDIM
BİLİNCİNİN ÖNEMLİ BİR GELİŞMİŞLİK İFADESİ OLMASINA RAĞMEN MAALESEF HALA ÜLKEMİZDE İLKYARDIM GEREKTİREN OLAYLARDA MEYDANA GELEN İSTENMEYEN GÖRÜNTÜLER OLAĞAN BİR DURUM OLARAK KARŞIMIZA ÇIKIYOR. BİNLERCE İNSANIMIZ YARDIM HATALARI VE MALZEME EKSİKLİĞİ NEDENİYLE BASİT YARALANMALARDA OLUMSUZ YÖNDE ETKİLENİYOR.

1999 YILINDA MEYDANA GELEN GÖLCÜK DEPREMİNDE TÜRK TOPLUMUNUN YARDIMSEVERLİĞİ VE İNSANİYET
DUYGULARIYLA YAPTIKLARI İLK MÜDAHALELERDE ÇOK YANLIŞ UYGULAMALARIN YAPILDIĞI GÖZLENMİŞTİR.

BU OLAYDAN DERS ÇIKARAN SAĞLIK BAKANLIĞI 22.05.2002 TARİHLİ 24762 SAYILI VE 18.03.2004 TARİHLİ 25406 SAYILI YÖNETMELİKLER ÇIKARARAK İLK YARDIMCI VE ZORUNLU İLKYARDIMCI İSTİHDAMI GÜNDEME GELMİŞ VE ÜLKE ÇAPINDA EĞİTİMLER BAŞLAMIŞTIR.

"MADDE 16 - ( DEĞ: 18.03.2004 -25406 R G ) TÜM KURUM VE KURULUŞLARDA İSTİHDAM EDİLEN HER YİRMİ PERSONEL İÇİN BİR, İLGİLİ MEVZUATA GÖRE AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLER KAPSAMINDA BULUNAN İŞYERLERİNDE, HER ON PERSONEL İÇİN BİR OLMAK ÜZERE, BU YÖNETMELİĞE GÖRE YETKİLENDİRİLMİŞ MERKEZDEN EN AZ “TEMEL İLKYARDIM EĞİTİMİ” SERTİFİKASI ALMIŞ "İLKYARDIMCININ BULUNDURULMASI ZORUNLUDUR."

İLKYARDIM EĞİTİMLERİNDE STANDARDİZASYON SAĞLAMAK VE BU EĞİTİMLERDE KULLANILMAK ÜZERE HAZIRLANAN SEMİNERLER ÜLKEMİZDE ÖNEMLİ BİR BOŞLUĞU DOLDURACAKTIR. İŞTE BU NOKTADAN YOLA ÇIKARAK İLKYARDIMIN DAHA GENİŞ KİTLELER TARAFINDAN ÖĞRENİLMESİ VE İLKYARDIM YAPAN KİŞİLERİN BİLİNÇSİZ UYGULAMALARDAN KAÇINMASI NOKTALARINA UYULDUĞU TAKDİR DE İLKYARDIMIN ÖNEMİ DAHA İYİ KAVRANABİLİNECEKTİR. BU NEDENLE HERKESİ İLKYARDIM EĞİTİMLERİNE DAVET EDİYORUZ.

UNUTMAYINIZ Kİ BİLİNÇSİZ YAPILACAK BİR MÜDAHALE İLE KURTARMAYI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ BİR HAYAT SON BULUR.

 

 

 
     
Web Tasarım - Venüs Ajans